Stafford knot - znak plemene
Stafford knot - znak plemene

Stafordšírský bulteriér - standard plemene

Země původu: Velká Británie
Datum zveřejnění původního platného standardu: 24. 6. 1987
Klasifikace FCI:
skupina 3, teriéři
sekce 3, teriéři typu bull
Bez pracovní zkoušky.

SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
Standard FCI č. 76 / 14.02.1995

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený - lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Konče-tiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Osrstění

Srst: Hladká, krátká a hustá.

Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost:

psi 12,71 - 17,25 kg
feny 10,89 - 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 - 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.


Stafordšírský bulteriér je jediné plemeno, které má svůj vlastní znak. 

Kraj okolo Staffordu byl krajem porcelánek, keramiček a také dolů. V nich horníci pracovali za hodně těžkých podmínek, v nízkých štolách kde uhelná žíla měla často méně než čtyřicet centimetrů. Tam horníci kopali ve velice stísněném prostoru, pro nedostatek místa i v leže na boku. Jediným pojítkem mezi horníkem a jeho kamarády byl provaz uvázaný vzadu na opasku, za který ho mohli ostatní v případě potřeby vytáhnout z uzoučké štoly. Pak záleželo i na uzlu a na jeho pevnosti. Pevnost uzlu měla tak cenu lidského života. Uzel, anglicky "knot" se stal symbolem kraje a - jak jinak - následně, plemene psů, které bylo a je kamarádem lidí v tom kraji a dnes už po celém světě.

Přátelství, sounáležitost a spolehlivost - symbol uzlu představuje ocenění těchto lidských a psích hodnot.

Čerpáno z knihy Stafordšírský Bulteriér - Zdeněk Spies